Czym są płuca i jak wygląda ich budowa?

Płuca i ich budowa wraz z drogami oddechowymi na wizualizacji.

Ciało ludzkie to skomplikowana sieć narządów, tkanek i komórek, która odpowiada za wszystkie czynności, jakie zachodzą w naszym organizmie. Czy wiesz, że w ludzkim ciele znajduje się około 19 par różnych narządów wewnętrznych? Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj dalej!

Co to są płuca?

Płuca to narządy, które odpowiadają za proces oddychania w organizmie człowieka. Znajdują się one wewnątrz klatki piersiowej (jamy piersiowej) pomiędzy sercem a przeponą. Te narządy wewnętrzne są gąbczaste i mają jasnoszary kolor, posiadają sieć naczyń krwionośnych, worków powietrznych i maleńkich dróg oddechowych. Odpowiedzialne są za dostarczanie krwi z tlenem, aby organizm mógł produkować energię z pożywienia. Usuwają również dwutlenek węgla z krwi i wydalają go przez oddech jako produkt odpadowy. 

Wszystkie komórki w organizmie potrzebują tlenu do produkcji energii, a krew jest odpowiedzialna za transport tlenu. Gdy krew nie może dotrzeć do komórek ciała z powodu niedoboru tlenu, może to spowodować szereg negatywnych skutków zdrowotnych, takich jak zmęczenie, bóle głowy i duszności.

Jakie są funkcje płuc?

Płuca są odpowiedzialne za dostarczanie organizmowi tlenu i usuwanie dwutlenku węgla, które są dwoma istotnymi elementami potrzebnymi do zdrowego funkcjonowania organizmu. Tlen jest składnikiem odżywczym, którego komórki ciała potrzebują do wytwarzania energii ze składników odżywczych. Aby zapewnić organizmowi te niezbędne elementy, płuca pełnią cztery główne funkcje.

Dostarczanie krwi z tlenem – płuca są odpowiedzialne za transport tlenu i dwutlenku węgla przez krew do reszty ciała. Tlen przemieszcza się przez maleńkie naczynia krwionośne zwane tętnicami płucnymi, a następnie dostaje się do krwiobiegu. 

Usuwanie dwutlenku węgla – płuca są również odpowiedzialne za usuwanie dwutlenku węgla, który jest produktem odpadowym metabolizmu, z krwiobiegu i wysyłanie go do atmosfery poprzez oddech jako gazu.

Wydalanie śluzu – czyli lepką substancję produkowaną przez komórki w drogach oddechowych, która zawiera bakterie i alergeny, poprzez kaszel, kichanie i plucie, co jest niezbędne dla organizmu do utrzymania zdrowych dróg oddechowych i funkcjonowania układu odpornościowego.

Zapewnienie bariery przed infekcjami – stanowią barierę, która chroni organizm przed bakteriami i wirusami, które uwalniają się w powietrzu, którym oddychamy. Organizm posiada mechanizmy obronne, które zapobiegają przedostawaniu się szkodliwych substancji do organizmu przez nos i usta.

Gdzie znajdują się płuca?

Płuca znajdują się wewnątrz klatki piersiowej lub jamy piersiowej, usytuowane pomiędzy sercem a przeponą, głównym mięśniem odpowiedzialnym za ruchy brzucha i wspomagającym oddychanie. Mają elastyczną strukturę i rozszerzają się podczas wdechu, a kurczą podczas wydechu. Prawe płuco jest większe od lewego, które znajduje się po lewej stronie klatki piersiowej. Prawe płuco jest mniejsze, ponieważ jest owinięte wokół serca.

Jaka jest budowa ludzkich płuc?

Płuca mają sieć naczyń krwionośnych, worków powietrznych i maleńkich dróg oddechowych, które łączą oskrzela z pęcherzykami płucnymi, czyli maleńkimi woreczkami odpowiedzialnymi za wymianę tlenu i dwutlenku węgla. Z czego jeszcze się składają?

Naczynia krwionośne – płuca są połączone z resztą ciała poprzez tętnice płucne, które przenoszą natlenioną krew z serca i żyły płucne, które przenoszą odtlenioną krew z powrotem do serca. 

Worki powietrzne – zawierają maleńkie worki powietrzne zwane pęcherzykami płucnymi, które są odpowiedzialne za wymianę tlenu i dwutlenku węgla we krwi. 

Drogi oddechowe – zawierają drogi oddechowe, które składają się z maleńkich gałęzi, które rozciągają się od pęcherzyków płucnych i są odpowiedzialne za przemieszczanie się powietrza do i z płuc.

Share this post

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart