POChP – co to za choroba, jakie są jej objawy i jak przebiega leczenie?

Chłopiec, którego dotknęła przewlekłą obturacyjna choroba płuc POChP, wspomaga oddech inhalatorem.

Palenie papierosów, jak i wdychanie szkodliwych substancji może prowadzić do wielu uciążliwych chorób. Jednak nikt nie zdaje sobie sprawy, jakie wiążą się z tym konsekwencje. W tym artykule postaramy się uświadomić, jak zanieczyszczanie płuc może wpłynąć na nasze życie. Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj dalej!

Co to jest POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc?

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to zbiorczy termin określający choroby płuc, które utrudniają oddychanie. Obejmuje ona dwie główne choroby płuc: Przewlekłe zapalenie oskrzeli, które jest zapaleniem dróg oddechowych w płucach z nadmierną produkcją śluzu. Oraz rozedmę, która jest postępującym zniszczeniem tkanki płucnej w wyniku narażenia na wysokie stężenie dymu papierosowego lub innych szkodliwych gazów lub oparów. POChP jest czwartą przodującą przyczyną zgonów w Stanach Zjednoczonych. Jest również główną przyczyną niepełnosprawności. Ryzyko zachorowania na POChP wzrasta wraz z wiekiem.

Jakie są objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc?

Głównym objawem POChP jest duszność, która pojawia się, gdy podczas oddychania pobierana jest mniejsza ilość powietrza, niż jest potrzebna. Dzieje się tak, ponieważ drogi oddechowe są zwężone przez śluz, nadmiar płynów i obrzęk tkanek. Mięśnie wokół dróg oddechowych mogą być również osłabione, co utrudnia oddychanie. 

Inne objawy POChP obejmują, zmniejszoną wytrzymałość podczas wykonywania czynności takich jak chodzenie, które wykorzystują mięśnie w nogach. Objawy POChP mogą wyglądać jak inne objawy medyczne lub problemy zdrowotne. Zawsze należy odwiedzić lekarza w celu postawienia diagnozy i właściwego leczenia.

Jakie są przyczyny przewlekłej obturacyjnej choroby płuc?

POChP najczęściej pojawia się w wyniku palenia papierosów. Jednak może być również spowodowana narażeniem na działanie szkodliwych gazów lub oparów, niektórych pyłów, dymów i oparów. POChP może również rozwinąć się w wyniku niektórych chorób, takich jak sarkoidoza, ziarniniak czy łuszczyca. Jest bardziej powszechne wśród starszych dorosłych i osób, które palą papierosy przez długi czas. Dym papierosowy zawiera substancje chemiczne, które uszkadzają delikatne tkanki w płucach. To sprawia, że trudno jest oddychać. Palenie zwiększa również ryzyko rozwoju POChP.

Jakie jest leczenie POChP?

Nie ma lekarstwa na POChP, ale można ją leczyć. Leczenie skupia się na łagodzeniu objawów i poprawie jakości życia. Może to obejmować przyjmowanie leków i innych działań, które pomogą zapobiec infekcjom płuc i kontrolować stan zapalny. W leczeniu POChP pomocne mogą być ćwiczenia i zdrowa dieta – są ważne dla utrzymania zdrowych płuc.

Jakie jest rokowanie w przypadku POChP?

Nie ma lekarstwa na POChP. Jest to jednak choroba, którą można kontrolować. Odpowiednie leczenie i zmiana stylu życia mogą pomóc złagodzić objawy i zmniejszyć ryzyko poważnych powikłań. POChP jest zazwyczaj długotrwałym stanem, który ma charakter postępujący. Z czasem może prowadzić do niepełnosprawności. Zdolność do oddychania prawdopodobnie pogorszy się z czasem.

Share this post

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart