Jak nazywa się lekarz od płuc i co warto o nim wiedzieć?

Pulmonolog, czyli lekarz od płuc, sprawdza prześwietlenie pacjenta.

Jeśli chodzi o płuca, powinieneś wiedzieć, że jest wielu lekarzy. Od pulmonologa do chirurga płuc, od pediatry do specjalisty – nie brakuje specjalistów, którzy mogą pomóc Ci w problemach z oddychaniem. To powiedziawszy, każdy lekarz ma swoją specjalność, a jeśli chodzi o specjalistów od pulmonologii. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, to czytaj dalej!

Czym zajmuje się pulmonolog?

Pulmonolog jest lekarzem, który specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu chorób płuc i dróg oddechowych. Pulmonolodzy są w stanie leczyć takie choroby jak astma, rozedma, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc i zwłóknienie płuc. Choroby układu oddechowego wpływają na płuca i oddychanie i mogą być spowodowane przez infekcje, substancje toksyczne lub zaburzenia autoimmunologiczne.

Pulmonolodzy są przeszkoleni, aby postawić prawidłową diagnozę i przepisać odpowiednie leczenie, które może obejmować antybiotyki, leki przeciwwirusowe, tlen, steroidy wziewne i fizykoterapię. Doradzają również pacjentom, jak uniknąć ryzyka infekcji i właściwego sposobu korzystania z wszelkich urządzeń, takich jak nebulizatory, inhalatory, i terapii tlenowej. Pulmonolodzy mogą być lekarzami ogólnymi lub specjalizować się w określonych obszarach chorób płucnych, takich jak opieka krytyczna, zaburzenia płuc i snu, rak płuc i choroby zakaźne.

Jakie badania wykonuje pulmonolog?

Istnieje kilka badań, które wykonuje pulmonolog. Oto kilka z nich.

Test funkcji płuc – służy do pomiaru ilości przepływu powietrza w płucach i innych aspektów funkcjonowania układu oddechowego. Jest to najczęstsze badanie wykonywane przez pulmonologa. 

Gazometrie krwi tętniczej – badanie krwi służy do pomiaru ilości tlenu we krwi i ilości dwutlenku węgla, który jest we krwi. Test ten może być stosowany do diagnozowania wielu różnych warunków, w tym zaburzeń oddychania i zaburzeń metabolicznych. 

Rentgen – jest powszechną procedurą, która jest stosowana do diagnozowania chorób płuc, takich jak pylica, rak płuc, lub infekcji.

Tomografia komputerowa – Tomografia komputerowa to badanie obrazowe, które jest wykorzystywane do wykrywania patologii, takich jak rak płuc, infekcje lub nieprawidłowości w płucach. 

BAL – Jest to test, który jest używany do procedur diagnostycznych infekcji bakteryjnych i grzybiczych.

Test płynów – Ten test jest używany do pomiaru ilości płynów w płucach. Może być stosowany do wykrywania infekcji płuc i raka płuc.

Jakie testy może zlecić pulmonolog?

Będąc już u lekarza specjalisty, warto wykonać odpowiednie badania, takie jak poniżej.

Badanie krwi – wykonuje się, aby zmierzyć ilość tlenu i CO2 we krwi oraz sprawdzić, czy nie występują infekcje i choroby, które mogą wpływać na płuca, takie jak gruźlica. 

Badanie rentgenowskie (X-Ray)– rentgen jest powszechną procedurą, która jest używana do diagnozowania chorób płuc, takich jak pylica, rak płuc, lub infekcji.

Tomografia komputerowa – to badanie obrazowe, które jest wykorzystywane do wykrywania patologii, takich jak rak płuc, infekcje lub nieprawidłowości w płucach.

Elektrokardiogram – ten test jest używany do diagnozowania chorób serca, takich jak arytmia lub atak serca.

Czym różni się pulmonolog pediatra od pulmonologa?

Pediatra to rodzaj lekarza, który specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu chorób płuc u dzieci. Pulmonologami są lekarze, którzy specjalizują się  w leczeniu chorób i zaburzeń płuc u osób dorosłych. Mogą także diagnozować i leczyć choroby płuc, takie jak astma, gruźlica, mukowiscydoza i zapalenie płuc zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

Share this post

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart