Co to jest zapalenie opłucnej i czym się objawia?

Zapalenie opłucnej widoczne na wielokrotnym przybliżeniu.

Być może słyszałeś, że nazywa się to również bólem opłucnowym. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o zapaleniu opłucnej i jego rodzajach, przyczynach, objawach i możliwościach leczenia. Czytaj dalej!

Co to jest zapalenie opłucnej?

Zapalenie opłucnej to zapalenie opłucnej, warstwy tkanki, która pokrywa płuca i większość górnej części jamy klatki piersiowej. Opłucna składa się z dwóch warstw: zewnętrznej włóknistej i wewnętrznej wypełnionej płynem surowiczym warstwy podśluzówkowej. Zespół tarcia opłucnej to stan, w którym te dwie warstwy ocierają się lub trą o siebie w wyniku urazu, lub ruchu.

Jakie są objawy zapalenia opłucnej?

Jeśli masz zapalenie opłucnej, możesz odczuwać ostry, kłujący ból w klatce piersiowej. Ból ten może mieć różne natężenie i może być odczuwany również w ramieniu, górnej części pleców lub boku. Ból ma tendencję do nasilania się podczas głębokiego oddechu lub kaszlu i jest zwykle wywoływany przez ruch lub nacisk na klatkę piersiową. Mogą wystąpić również inne objawy, w tym: 

  • Obrzęk w dotkniętym obszarze  – takim jak klatka piersiowa, ramię lub bok.
  • Duszność  – spowodowana uciskiem płuc.
  • Ból, który nasila się podczas kaszlu lub głębokiego oddychania  .
  • Zmęczenie lub osłabienie.

Jak rozpoznać ból opłucnowy?

Najlepszym sposobem na jego wykrycie jest zbadanie tkanki. Pracownik służby zdrowia może, to zrobić naciskając, na klatkę piersiową i słuchając trzeszczącego dźwięku. Jeśli masz zapalenie opłucnej, obszar klatki piersiowej, który jest uciskany, prawdopodobnie stanie się czerwony i spuchnięty, a Ty będziesz odczuwać ból. Jeśli jest to poważne zapalenie, możesz również wykrztusić trochę krwi.

Jakie są rodzaje zapalenia opłucnej?

Istnieje kilka różnych rodzajów zapalenia opłucnej. Jeśli masz infekcję, może ona prowadzić do zapalenia opłucnej. Zwykle powoduje ostry ból w klatce piersiowej, który nasila się podczas kaszlu lub głębokiego oddychania. Innym częstym rodzajem zapalenia opłucnej jest zapalenie, które występuje, gdy Twój układ odpornościowy wysyła zbyt wiele komórek zapalnych, aby zwalczyć infekcję. Zapalenie płuc jest rodzajem zapalnego zapalenia opłucnej. 

Inny rodzaj zapalenia opłucnej nazywa się gruźliczym. W tym przypadku będziesz miał wysoką gorączkę wraz z bólem opłucnej. W przypadku nagromadzenia się płynu pomiędzy płucami a jamą klatki piersiowej może dojść do zapalenia opłucnej. Jest to tzw. zastoinowe lub wtórne zapalenie opłucnej, a jego przyczyną są inne choroby lub stany, które uciskają klatkę piersiową lub płuca, takie jak obrzęk płuc.

Jak leczyć zapalenie opłucnej?

Jeśli doświadczasz bólu w klatce piersiowej, możesz cierpieć na zapalenie opłucnej. Jak w przypadku większości schorzeń, im wcześniej podejmiesz leczenie, tym lepsze będą Twoje rokowania. Najlepszym sposobem leczenia zapalenia opłucnej jest ustalenie przyczyny i odpowiednie jej leczenie. Lekarz najpierw przeprowadzi badanie fizykalne i zapyta o historię choroby i styl życia. Może być konieczne wykonanie zdjęcia rentgenowskiego klatki piersiowej, aby sprawdzić, czy w płucach znajduje się płyn i wykluczyć inne schorzenia.

Share this post

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart