Choroby płuc – co musisz o nich wiedzieć?

Wizualizacja płuc u człowieka. Choroby płuc mogą zmienić ich wygląd.

Być może nie słyszałeś o nich wcześniej, ale choroby płuc mogą być dość poważne, a nawet śmiertelne, jeśli pozostaną nieleczone. Zazwyczaj są kombinacją dolegliwości, które wpływają na płuca i zmniejszają ich funkcjonalność. Chociaż te mogą pojawić się w każdym wieku, są one bardziej powszechne wśród osób powyżej 40 roku życia. Czy wiesz, że prawie 5% światowej populacji jest dotknięte chorobami płuc? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym schorzeniu, jego objawach!

Jakie są rodzaje chorób płuc?

Istnieje wiele rodzajów chorób płuc, w tym astma i rak płuc. Niektóre z najczęściej występujących to: 

Astma jest chorobą płuc, która powoduje objawy takie jak świszczący oddech, duszność i kaszel. 

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest najczęstszą chorobą płuc i powoduje ciężką duszność, kaszel i ból w klatce piersiowej.

Rozedma płuc to kolejna choroba płuc, która powoduje duszności, trudności w oddychaniu i nieprawidłowy wzrost ciśnienia powietrza w płucach.

Zapalenie płuc to zakażenie płuc, które powoduje kaszel, gorączkę i dreszcze. 

Mukowiscydoza jest chorobą genetyczną, która powoduje gromadzenie się śluzu w płucach i innych narządach.

Rak płuc jest najczęstszym nowotworem na świecie i może powodować kaszel, ból w klatce piersiowej i duszności

Czy choroby płuc są dziedziczne?

Niektóre choroby płuc są dziedziczne, podczas gdy inne są nabywane przez wirusy lub bakterie. Jeśli masz w rodzinie historię chorób płuc, możesz być na nie bardziej podatny. Masz członka rodziny, który cierpi na chorobę płuc? Porozmawiaj z lekarzem o badaniach przesiewowych w celu wykrycia wczesnej choroby płuc lub jej objawów. Możesz być również narażony na choroby płuc, jeśli stosujesz złą dietę lub palisz papierosy. Niektórzy pracownicy mogą być narażeni na działanie toksyn, które powodują, że istnieje ryzyko wystąpienia pewnych chorób płuc

Jak rozpoznać chorobę płuc?

Choroby płuc mogą być czasem trudne do rozpoznania, ponieważ wiąże się z nimi wiele objawów. Jeśli doświadczasz któregoś z tych objawów lub zauważasz zmianę w sposobie, w jaki zwykle się czujesz, może to być to jedna z wielu oznak choroby.

  • Oddech – jest to znak, że istnieje problem z przepływem powietrza przez płuca. Duszność występuje, gdy oskrzela są zatkane.
  • Duszność – objaw kilku rodzajów zaburzeń płucnych. Zazwyczaj występuje, gdy we krwi znajduje się zbyt dużo dwutlenku węgla. 
  • Kaszel – kilka chorób płuc może powodować kaszel, w tym astma, zapalenie płuc, POChP i mukowiscydoza. 
  • Ból w klatce piersiowej – objawem kilku rodzajów chorób płuc i może wskazywać na infekcję, zapalenie lub poważniejszy stan.
  • Gorączka – często związana z infekcjami układu oddechowego i może być spowodowana przez infekcję bakteryjną lub wirusową. 
  • Zmęczenie – jeden z najczęstszych objawów chorób płuc i może być spowodowany niskim poziomem tlenu, zmianą przepływu krwi oraz nadaktywnością układu odpornościowego.

Jakie są najczęstsze choroby płuc?

POChP jest najczęstszą chorobą płuc i obejmuje do 80% wszystkich chorób płuc. Istnieje kilka rodzajów POChP, w tym rozedma i przewlekłe zapalenie oskrzeli. POChP jest spowodowana kombinacją czynników, w tym paleniem tytoniu, genetyką i toksynami zawartymi w powietrzu. Około 10% populacji ma POChP, przy czym większość stanowią palacze.

Share this post

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart