Czym objawia się zapalenie oskrzeli i jak je leczyć?
Czym są oskrzela? To wąskie drogi oddechowe w płucach, które rozgałęziają się jak gałęzie drzew i dostarczają powietrze do płuc. Jeśli masz zapalenie oskrzeli, te drogi oddechowe są zablokowane przez śluz, w konsekwencji powoduje to zapalenie, co z kolei utrudnia oddychanie. Nie jest to choroba zagrażająca życiu, ale nieleczona może prowadzić do dalszych komplikacji, takich jak zapalenie płuc, a nawet astma. Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj dalej!
Jakie są objawy zapalenia oskrzeli?
Jeśli doświadczasz któregoś z tych objawów, to możesz mieć zapalenie oskrzeli. Obejmują one kilka symptomów:
- Możesz zauważyć, że śluz wypływający z Twojego nosa jest gęstszy i ma żółtawy kolor.
- Kaszel będzie częstszy i można zauważyć, że trudno będzie wydobyć śluz. – Kaszel będzie bardziej produktywny rano, kiedy będzie miał żółtawy kolor i nieprzyjemny zapach.
- Odczujesz również ból mięśni i stawów, który nasili się podczas kaszlu.
- Możesz mieć również gorączkę i czuć się ospały.
Jak rozpoznać zapalenie oskrzeli?
Jeśli doświadczasz niektórych z tych objawów, to możesz mieć zapalenie oskrzeli. Pierwszym krokiem w kierunku leczenia jest rozpoznanie. Kluczem do tego jest zidentyfikowanie każdego kaszlu, któremu towarzyszy nadmierna produkcja śluzu lub posiadanie duszności. Jeśli kaszel powoduje wytwarzanie większej ilości śluzu niż zwykle lub jeśli wykrztuszasz gęsty śluz, który jest żółty lub zielony, to możesz mieć zapalenie oskrzeli. Jeśli zauważysz, że robisz długie przerwy między oddechami lub masz trudności z wypełnieniem płuc wystarczającą ilością powietrza – są oznaki, że masz infekcję w płucach.
Jak długo trwa zapalenie oskrzeli?
To będzie zależało od przyczyny zapalenia oskrzeli. Gdy dopadnie nas infekcja wirusowa, to objawy trwają zwykle od 10 do 14 dni, a potem ustępują samoistnie. Jednak gdy jest to bakteryjne, będzie trwać dłużej od 2 do 12 tygodni. Kiedy masz zapalenie oskrzeli, ważne jest, aby zwracać uwagę na objawy. Jeśli trwają one dłużej niż tydzień lub są bardziej dotkliwe niż zwykle, to trzeba będzie udać się do lekarza, aby to sprawdzić. Przewlekłe zapalenie oskrzeli, z drugiej strony, trwa dłużej niż 12 tygodni. Podejrzewasz u siebie właśnie tę chorobę? Szybko skonsultuj się z lekarzem!
Czy zapalenie oskrzeli jest zaraźliwe?
Tak, jest. Kiedy masz zapalenie oskrzeli, w Twoich płucach pojawia się infekcja. Dzieje się tak, gdy bakterie lub wirusy dostają się do Twojego organizmu przez nos, usta lub skórę, a następnie wędrują do płuc. W przypadku takiej infekcji pojawia się kaszel, katar lub duszność w nosie, a także gorączka. Pojawia się również kaszel śluzowy, który może przenosić się na inne osoby. Należy podjąć kroki, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zakażenia na inne osoby.
Kiedy masz zapalenie oskrzeli, powinieneś pozostać w domu, aż objawy ustąpią. Należy również zakrywać usta i nos podczas kaszlu, używać chusteczek i wyrzucać je do kosza na śmieci po każdym użyciu. Należy również często myć ręce.
Jakie mogą być powikłania po zapaleniu oskrzeli?
Istnieją jednak szanse, że może ono doprowadzić do innych powikłań, takich jak zapalenie płuc, niewydolność oddechowa lub niewydolność serca. Dochodzi do nich, gdy bakterie wywołujące zapalenie oskrzeli rozprzestrzeniają się na inne części ciała. Jest to bardziej prawdopodobne, gdy masz osłabiony układ odpornościowy. Jeśli infekcja rozprzestrzeni się na inne narządy, może to spowodować niewydolność serca.
Zapalenie oskrzeli a zapalenie płuc – jaka jest różnica?
Mówiliśmy już o oznakach i objawach zapalenia oskrzeli oraz o tym, jak je leczyć. Zapalenie oskrzeli to w zasadzie infekcja Twoich dróg oddechowych, która powoduje kaszel i ból w klatce piersiowej. Jest spowodowany przez wirus lub bakterie i może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Z kolei zapalenie płuc to również infekcja płuc, ale wywołana przez bakterie, grzyby lub pasożyty. Jest to poważna infekcja, która może prowadzić do powikłań, takich jak niewydolność oddechowa, niewydolność serca i śmierć, jeśli nie jest leczona. Tak więc kluczową różnicą między tymi dwoma typami choroby jest źródło infekcji.
Jak leczyć zapalenie oskrzeli?
Istnieje kilka sposobów leczenia zapalenia oskrzeli. Ważne jest, abyś leczył ten stan najwcześniej, ponieważ łatwiej jest się go pozbyć, gdy jest we wczesnym stadium. Środki, takie jak picie dużej ilości płynów, zdrowa dieta i stosowanie leków dostępnych bez recepty, mogą pomóc Ci szybko pozbyć się infekcji.
There are no comments