Czym objawia się niewydolność płucna?

Mężczyzna w niebieskiej koszulce chwyta się za klatkę piersiową. Możliwe, że występuje u niego niewydolność płucna.

Niewydolność płucna to stan, w którym płuca nie są w stanie przenieść wystarczającej ilości tlenu ze wdychanego przez nas powietrza. Ten artykuł wyjaśnia wszystko, co musisz wiedzieć o niewydolności płucnej, jej przyczynach, objawach i możliwościach leczenia. Czytaj dalej!

U kogo najczęściej występuje niewydolność płucna?

Niewydolność płucna to schorzenie, które dotyczy osób w każdym wieku, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Nieco częściej występuje jednak u kobiet i osób starszych.

Jakie objawy wskazują na niewydolność płucną?

Jeśli masz niewydolność płucną, prawdopodobnie doświadczysz duszności, zwłaszcza podczas ćwiczeń. Może temu towarzyszyć uczucie zwężenia w klatce piersiowej, palpitacje serca i bóle głowy. Jeśli choroba nie jest leczona i postępuje, może wystąpić kaszel z krwią, zmęczenie, gorączka i utrata wagi. W skrajnych przypadkach niewydolność płucna może doprowadzić nawet do śmierci.

Jak niebezpieczna jest ostra niewydolność oddechowa?

Ostra niewydolność oddechowa występuje, gdy płuca nie dostarczają wystarczającej ilości tlenu, aby utrzymać nas przy życiu. Ostra niewydolność oddechowa jest zagrażającym życiu stanem nagłym, który wymaga natychmiastowego leczenia. Jeśli nie jest leczona, to choroba może prowadzić do śmierci. 

Jak leczy się niewydolność płuc?

Pacjentom z niewydolnością płucną zwykle przepisuje się tlenoterapię, beta-blokery, leki rozszerzające oskrzela lub sterydy. Rehabilitacja oddechowa jest to programem leczenia, który pomaga zarządzać swoim stanem. Może on obejmować ćwiczenia, edukację i doradztwo. Jeśli niewydolność płucna jest spowodowana strukturalną nieprawidłowością płuc, może być zalecana operacja.

Share this post

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart