Czym jest ropień płuca?

Lekarka sprawdza na prześwietleniu klatki piersiowej pacjenta, czy nie występuje u niego ropień płuca.

Ropień płuca jest zbiorem ropy, która tworzy się wewnątrz płuca. Jest to zwykle spowodowane przez zakażenie i prawie zawsze zaczyna się jako zakażenie w innej części organizmu. Na przykład, po złamaniu żebra bakterie mogą dostać się do płuc. Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj dalej!

Czy ropień płuca to rak?

Ropień płuca to kieszeń z ropą w jednym lub obu płucach. Jest on prawie zawsze spowodowany infekcją, często bakteryjną. Prawdopodobieństwo jego wystąpienia jest około dwa do czterech razy większe u osób z osłabionym układem odpornościowym, takich jak osoby z HIV/AIDS lub przyjmujące leki po przeszczepie organów. Ropień w płucu może być przyczyną poważnej choroby, a nawet śmierci. Bakterie mogą rozprzestrzeniać się z ropnia płuca do innych obszarów ciała, takich jak krew, kości lub nerki.

Czy ropień płuc jest niebezpieczny?

Zarówno rak płuc, jak i ropień mogą powodować kaszel, który nie chce ustąpić. Istnieją jednak różnice w sposobie ich diagnozowania i leczenia. Rak płuc może być znaleziony przez rentgen klatki piersiowej, tomografii komputerowej lub skanowania PET. Ropień płuca nie pojawia się na żadnym z tych badań. Musi więc zostać wykryty poprzez wykonanie biopsji igłowej. Rak płuc może być leczony za pomocą operacji, chemioterapii lub promieniowania, a ropień antybiotykami.

Jak rozpoznać ropień płuca?

Ropień płuc, jeśli nie jest leczony, może być bardzo niebezpieczny. Jest szansa na rozprzestrzenienie się na otaczające go obszary, a w niektórych przypadkach może zagrażać życiu. Ropień płuc może powodować znaczny ból, a także gorączkę i dreszcze. Prowadzi do innych problemów medycznych, takich jak zakażenie krwi lub skrzep krwi w płucu. Utrudnia oddychanie.

Jak leczyć ropień płuca?

Ropień płuca jest często wykrywany przypadkowo podczas badania tomograficznego z innego powodu, takiego jak złamanie kości lub ból w dolnej części pleców. Objawy ropnia płuc obejmują uporczywy kaszel (często z krwią), duszności, gorączkę, zmęczenie, dreszcze i ból w klatce piersiowej.

Leczenie może obejmować antybiotyki, odsączenie ropy z płuca lub operację. Ropień płuca musi być leczony zaraz po jego wykryciu. Nie zawsze łatwo jest określić, jaki antybiotyk należy podać, ponieważ należy zbadać rodzaj bakterii znajdujących się w płynie płucnym.

Share this post

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart