Rak płuc – objawy, leczenie i rokowania

Rak płuc na graficznej wizualizacji z widocznym guzem w na jednym z płatów.

Gdyby zapytać większość ludzi, jakie są główne czynniki ryzyka raka płuc, prawdopodobnie odpowiedzieliby, że palenie papierosów i bierne palenie. Istnieją też inne czynniki ryzyka, o których należy wiedzieć. W tym artykule poznamy niektóre z mniej znanych aspektów raka płuc oraz dowiemy się, jak można zmniejszyć swoje ryzyko na zachorowanie. Czytaj dalej!

Jakie są objawy raka płuc?

Chociaż większość ludzi kojarzy raka płuc z chorobą związaną z paleniem tytoniu, może on wystąpić również u osób, które nigdy w życiu nie paliły, a nawet u osób, które nigdy nie były narażone na żadną formę dymu. Istnieją dwa główne objawy, które mogą być związane z rakiem płuc. Pierwszym z nich jest uporczywy kaszel, który może być suchy lub wytwarzać plwocinę. Drugim objawem, który jest duszność podczas wykonywania umiarkowanych lub lekkich czynności fizycznych.

Jak szybko rozwija się rak płuc?

Rak płuc to bardzo wolno rozwijająca się i postępująca choroba. Jedną z rzeczy, której wiele osób nie wie, jest to, że od momentu pierwszego kontaktu z substancją rakotwórczą do wystąpienia pierwszych objawów może upłynąć nawet 15 –20 lat. Oznacza to, że trzeba być bardzo ostrożnym i uważnym przez bardzo długi czas, ponieważ pierwsze objawy mogą być ledwo zauważalne. 

Rak płuc jest bardzo poważną i groźną chorobą, a jeśli zostanie wykryty we wczesnym stadium, można go łatwo leczyć i wyleczyć. Niestety, jest to jedna z chorób, która u wielu osób zostaje zdiagnozowana dopiero wtedy, gdy objawy stają się bardzo silne i trudne do opanowania. Dlatego bardzo ważne jest, aby regularnie poddawać się badaniom lekarskim i przesiewowym oraz zwracać uwagę na wszelkie zmiany w swoim organizmie i stanie zdrowia.

Jakie są etapy raka płuc?

Etapy każdej choroby wskazują, jak poważna jest to choroba, jak bardzo się rozwinęła oraz jakie są rokowania i szanse na przeżycie. Etapy raka płuc są oparte na lokalizacji i wielkości guza, a także na tym, czy rak rozprzestrzenił się z płuc do innych organów. Etapy raka płuc są następujące: 

Etap I  – guz jest mały i występuje tylko w jednym płacie płuca. 

Etap II  – guz jest większy i zajmuje więcej niż jeden płat lub rozprzestrzenił się na tkanki otaczające płuca. 

Etap III  – komórki nowotworowe rozprzestrzeniły się do innych części ciała. Najczęstsze miejsca, do których rozprzestrzenia się rak to węzły chłonne, wątroba lub kości.

Etap IV  – nowotwór rozprzestrzenił się na inne narządy i jest uznawany za terminalny.

Jakie jest rokowanie u pacjentów z rakiem płuc?

Rokowania pacjentów z rakiem płuc w dużej mierze zależą od jego stadium w momencie diagnozy. Jeśli choroba zostanie wykryta we wczesnym stadium, rokowanie jest znacznie lepsze niż w przypadku zdiagnozowania jej w późniejszym etapie. Jednak nawet w tym drugim przypadku współczesna medycyna poczyniła w ostatnich latach znaczne postępy i umożliwiła przedłużenie życia pacjentów z rakiem płuca oraz poprawę jego jakości.

Rokowanie dla pacjentów z rakiem płuc jest zazwyczaj złe, ale nie oznacza to, że nie można nic zrobić, aby przedłużyć swoje życie i zwiększyć szanse na przeżycie. Należy starać się jak najbardziej zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka płuc i prowadzić zdrowy tryb życia.

Share this post

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart