Gruźlica – przyczyny, objawy i leczenie

Gruźlica płuc zaznaczona kolorem czerwonym na prześwietleniu płuc pacjenta.

Gruźlica jest chorobą zakaźną, która atakuje płuca. Może się ona rozprzestrzeniać drogą powietrzną, gdy osoba z aktywnym przypadkiem gruźlicy kaszle, kicha lub szepcze. Nie można się nią zarazić przez przypadkowy kontakt, taki jak podanie ręki. Infekcja zwykle atakuje płuca, ale może również wpływać na inne części ciała, takie jak nerki, kręgosłup i mózg. Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj dalej!

Co to jest gruźlica?

Gruźlica to choroba wywoływana przez bakterie, która zwykle dotyka płuc. Rozprzestrzenia się w powietrzu, gdy ktoś, kto ma aktywną gruźlicę, kaszle, kicha lub mówi. Bakterie gruźlicy są powszechne na świecie i wiele osób może się nimi zarazić, ale nie rozwinie się u nich choroba. Osoby, u których rozwija się gruźlica, mają układ odpornościowy, który nie działa prawidłowo. W takim przypadku organizm nie może zwalczyć bakterii i infekcja może się rozprzestrzeniać. W Stanach Zjednoczonych (USA) gruźlica występuje częściej wśród pewnych grup ludzi, w tym osób zakażonych HIV/AIDS.

Jakie są objawy gruźlicy?

Objawy gruźlicy mogą być różne, w zależności od wieku danej osoby, jej ogólnego stanu zdrowia, zakażonej części ciała i czasu, przez jaki dana osoba była zakażona. Objawy mogą być nagłe lub rozwijać się przez długi okres. Mogą obejmować kaszel, utratę wagi, gorączkę, utratę apetytu, dreszcze, pocenie się w nocy, krew w plwocinie (flegmie) i zmęczenie. Osoby chore na gruźlicę, która dotyka płuc, mogą kaszleć krwią.

Jakie badania na gruźlicę powinienem wykonać?

Gruźlica jest zwykle diagnozowana poprzez wizytę u lekarza i wykonanie kilku badań laboratoryjnych. Lekarz może zebrać historię choroby, aby sprawdzić, czy przebywałeś w pobliżu kogoś z chorobą. Może również przeprowadzić badanie przedmiotowe, prześwietlenie klatki piersiowej i wymaz plwociny.

Jakie leki na gruźlicę należy przyjmować?

Nie ma lekarstwa na gruźlicę, ale można ją leczyć. Prawdopodobnie przyjmować kilka leków na receptę przez kilka miesięcy. Leki te mogą mieć poważne skutki uboczne, dlatego ważne jest, abyś przyjmował je zgodnie z zaleceniami. Antybiotyki mogą być potrzebne do leczenia innych chorób oprócz gruźlicy. Zawsze przyjmuj antybiotyki zgodnie z zaleceniami i nie przerywaj ich przyjmowania przed upływem zalecanego czasu.

Czy gruźlica jest zaraźliwa?

Tak, gruźlica jest zaraźliwa. Jeśli osoba ma aktywną gruźlicę, może rozprzestrzeniać bakterie na osoby z jej otoczenia. Osoby chore na gruźlicę mogą roznosić bakterie poprzez kaszel, kichanie, rozmowę, a nawet śmiech. Należy unikać bliskiego kontaktu, jeśli osoby chore mają otwarte rany lub uszkodzoną skórę

Share this post

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart