Co oznaczają guzy na płucach?

Duże guzy na płucach widoczna na wizualizacji graficznej układu oddechowego człowieka.

Nowotwór zwykle zaczyna się od pojedynczej nieprawidłowej komórki zwanej guzem. Te guzy mogą być małe i ledwo widoczne lub duże, nawet wypełniające przestrzeń wewnątrz płuca. Guzy na płucach są zazwyczaj łatwiejsze do leczenia niż te znajdujące się w innych miejscach. Przy szybkiej diagnozie większość osób może być skutecznie leczona za pomocą operacji, chemioterapii i radioterapii. Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj dalej!

Kiedy pojawiają się guzy na płucach?

Większość guzów płuc występuje u osób starszych, najczęściej między 50 a 80 rokiem życia. Najczęstsze typy guzów płuc to rak płaskonabłonkowy, gruczolakorak i rak wielkokomórkowy. Te typy stanowią 90% guzów płuc. U młodych ludzi guzy płuc występują rzadko. Najczęstszą przyczyną jest narażenie na pewne rodzaje pyłów, substancji chemicznych lub oparów w miejscu pracy. Wiele z tych guzów płuc jest spowodowanych paleniem papierosów.

Czy guzy na płucach są zawsze niebezpieczne?

Większość guzów na płucach nie jest niebezpieczna i nie wymaga leczenia. Mały, łagodny guz, który nie powoduje objawów, zwykle nie zaszkodzi osobie. Jeśli guz płuca jest złośliwy i rośnie, może być niebezpieczny i powodować problemy takie jak kaszel krwią, ból w klatce piersiowej, wrastanie w pobliskie tkanki lub rozprzestrzenianie się do innych części ciała. Nawet jeśli guzy płuc mogą być szkodliwe, kiedy są wcześnie wykryte, mogą być leczone i wyleczone.

Czy zmiany nowotworowe małych guzów w płucach są rakiem?

Małe zmiany guzkowe na płucach są powszechne i w większości przypadków nie ma się czym martwić. Dochodzi do nich, gdy worki powietrzne w płucach zatykają się śluzem i tłuszczem, tworząc drobne guzki. Tego typu guzki w płucach są powszechne u osób, które były narażone na działanie pewnych substancji chemicznych, lub które mają astmę, lub inne choroby płuc. Niektóre rodzaje guzków płuc są przedrakowe, co oznacza, że nieleczone mogą kiedyś doprowadzić do powstania raka. Inne rodzaje guzków płucnych nie są niebezpieczne i ustępują samoistnie

Gdzie badać zmiany guzkowe w płucach?

Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy guzek jest niebezpieczny, jest wykonanie biopsji. Biopsja to rodzaj operacji, w której usuwa się próbkę guzka i bada w laboratorium. Rodzaj biopsji, która jest wykonywana, zależy od wielkości. W przypadku małych guzków można wykonać biopsję igłową. Osoba jest usypiana, a lekarz używa igły do usunięcia.

Share this post

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart